Pączki i faworki-osłoda na jesienną słotę

Kiedy za oknem robi się szaro i deszczowo, a znaczny spadek temperatur wymusza na nas włączenie trybu BYLE DO WIOSNY, z pomocą przychodzą powszechnie znane lekarstwa. Mogą je stanowić: ciepły koc, herbata bądź kawa i kawałeczek czegoś pysznego, co pozwoli na poprawę nastroju i wyrównanie poziomu cukru w organizmie. Mowa oczywiście o wyśmienitych, miękkich, ciepłych, oprószonych cukrem pudrem- pączkach i faworkach. Jaki jest ich skład? W jakiej formie pączki czy faworki smakują najlepiej? Przyjrzyjmy się tym znakomitościom.

Pączki i faworki- słodkości zarezerwowane tylko na tłusty czwartek?

Choć w naszym kraju na stałe zagościła tradycja tłustego czwartku i tym samym delektowania się różnymi wariantami pączków, to każdy z nas wie, że smakują one doskonale przez cały rok. Pączki czy faworki to świetna propozycja na imprezę karnawałową, spotkanie przy kawie, czy przekąskę w ciągu dnia. Rozmaite nadzienie pączków sprawia, że każdego dnia mogą mieć one inną odsłonę i smakować inaczej. Z kolei tradycyjne faworki to zwyczaj sięgający średniowiecza, gdzie były one smażone na smalcu i zwiastowały początek wiosny.

Jakie są tradycyjne faworki?

Faworki z cukrem pudrem cukierni Bydgoszcz

Tradycyjne faworki są proste w przygotowaniu, ale wymagają odrobiny wprawy. Aby uzyskać idealne faworki, należy pamiętać o tym, aby ich smażenie odbywało się do momentu, gdy przybiorą złocisty kolor.

Również ważne jest, aby po zakończeniu smażenia odsączyć znajdujący się na nich nadmiar tłuszczu, kładąc faworki na ręczniku papierowym. Jednak najważniejsze jest ciasto. Należy dodać do niego odrobinę spirytusu lub octu. Składniki te nadadzą faworkom elastyczności. Ciasto powinno być dobrze wyrobione i bardzo cienko rozwałkowane. Im cieńsze ciasto, tym faworki będą bardziej chrupiące.

Oprócz spirytusu czy octu, w składzie faworków można znaleźć takie produkty jak:mąka, woda, żółtka i sól. Jak widać skład faworków, jest banalnie prosty i krótki.

Pyszne pączki– na czym smażyć pączki, aby były one najlepsze na świecie?

Pączki z konfiturą cukiernia Bydgoszcz

Pączki wywodzą się ze starożytnego Rzymu, gdzie były znane jako „globus” lub „cytus”. Spożywane były w czasie karnawału i symbolizowały kulę ziemską. Wówczas pączki były smażone na świeżym smalcu i były znacznie większe niż współczesne. Do Polski pączki przywędrowały prawdopodobnie w średniowieczu. Wówczas były one smażone na smalcu lub oleju lnianym i były nadziewane słoniną, lub mięsem. W XVIII wieku w Polsce zaczęto używać do wypieku pączków drożdży, co sprawiło, że ciasto stało się bardziej puszyste. W tym czasie również pojawiły się pierwsze pączki nadziewane marmoladą lub konfiturą.

Ciasto na pączki nieco różni się od tego przygotowywanego na faworki. W jego składzie znajdziemy drożdże, mleko, cukier i oprócz całych jaj-dodatkowe żółtka. Tworzenie pączków odbywa się zatem tak, jak ciasta drożdżowego. Na początku konieczne jest zrobienie zaczynu, a następnie przystępuje się do mieszania pozostałych składników. Kolejno zostawia się ciasto do wyrośnięcia, aby później móc usmażyć nadziewane pączki na głębokim tłuszczu.

Najlepiej smażyć pączki na oleju roślinnym, takim jak olej rzepakowy, olej słonecznikowy lub olej kokosowy. Oleje te są stabilne w wysokich temperaturach, dzięki czemu pączki nie będą się przypalać. Olej powinien być dobrze rozgrzany, zanim wrzuci się na niego pączki. Jego temperatura powinna wynosić około 180 stopni Celsjusza. Jeśli olej będzie zbyt zimny, pączki będą wchłaniały tłuszcz, jeśli będzie zbyt gorący, pączki się przypalą. Pączki należy smażyć na średnim ogniu, obracając je co kilka sekund. Smażenie pączków powinno trwać około 1-2 minuty z każdej strony, aż będą złotobrązowe.

Pączki smakują najlepiej, gdy są świeże i ciepłe. Ich nadzienie to dowolna kompozycja smakowa. Może je stanowić sam dżem, a także mogą wypełniać je takie smaki jak: czekolada, masa orzechowa, ajerkoniak, budyń, czy też te inspirowane popularnymi batonami (Snickers, Bounty, Mars itp.).

Pączki czy faworki to idealne antidotum na jesienną aurę

Jeśli szukasz pysznego, chrupiącego i pożywnego deseru, pączki i faworki to świetne rozwiązanie. Są one dostępne w wielu różnych wariantach, więc na pewno idealnie dobierzesz ich rodzaj dla siebie. Pączki i faworki są smażone w oleju, co sprawia, że są chrupiące na zewnątrz. Chrupiąca skórka kontrastuje z miękkim środkiem pączka lub faworka, tworząc pyszną kompozycję smakową. W naszej cukierni Słodkie Pokusy pączki na dobre zagościły na naszych pułkach. Tworzymy je sami, z najlepszych i prostych składników, umożliwiając Ci zasmakowanie produktów w 100% naturalnych. Przyjdź i przekonaj się sam.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp